Naši členovia Mgr. Martin Kalivoda (Kali) a Bc. Martin Pravda (Maťo) sa minulý týždeň zúčastnili študentskej konferencie GISáček a medzinárodného sympózia GIS Ostrava, kde mali príležitosť prezentovať dosiahnuté úspechy v projekte WebMap a ponúknuť geoinformatikom spoluprácu pri budovaní GIS hostingu pre české a slovenské školské projekty.
Dňa 16. marca 2016 sa v priestoroch novej auly VŠB – TU Ostrava konal 19. ročník študentskej konferencie GISáček v dvoch sekciách – bakalárskej a magisterskej. Maťo hodnotil vystúpenia autorov budúcich diplomoviek, o ktorých sa vyjadril: „Z hľadiska kvality prác oceňujem ich vysokú prepracovanosť a odbornosť. Tento rok bola latka nastavená vysoko. Zaujímavá bola hlavne technologická vyspelosť a prepracovanosť projektov. Študenti využívali najnovšie technológie, akými sú napríklad drony, technológie eye-trackingu, tvorba mapových aplikácií a webových prezentácií. Čo ma však najviac na prácach zaujalo, bola spolupráca študentov s rôznými štátnymi inštitúciami, akými sú samosprávy či mestské úrady.“
Kali v stredu doobeda absolvoval seminár Web Processing Service with GeoServer, ktorý viedol Ing. Jan Růžička, Ph.D. Po skončení študentských prezentácií nasledovali na GISáčkovi prednášky sponzorov. Členovia nášho klubu dostali priestor po Janovi Jiránkovi (Hrdlička spol. s r.o.). Maťo porozprával o histórii WebMapu od roku 2011, pripájaní sa ľudí k tejto myšlienke, dvoch doterajších prezentáciach v Ostrave a Žiline a vzniku nášho AMAVET klubu. Predstavil členov tímu, poslanie projektu a použité open source technológie pri vývoji GIS aplikácie.
Kali dal účastníkom GISáčka do pozornosti zoznam hostovaných geoaplikácii na našom VPS serveri. Prítomným študentom aj učiteľom z českých a slovenských univerzít ponúkol príležitosť nahrať si vlastné geografické dáta a aplikácie na WebMap, pomôcť pri vývoji systému alebo propagácii nášho projektu vo svojom okolí. „Prezentovali sme z vlastného laptopu, aby sme mohli predviesť živú ukážku aplikácie WebMap, ktorá zatiaľ bežala lokálne. Napojenie projektora spôsobilo rozhádzanie textov v powerpoint prezentácii, čo sa prejavilo orezávaním textu zhora a zdola. Text sa ale dal čítať. Napojením vlastného PC sme nemohli využívať elektronické ukazovátko na prepínanie medzi snímkami, a tak musel jeden z nás stáť pri rečníckom pulte a druhý sedieť za počítačom a prepínať snímky,” popísal praktickú časť Kali.
Po skončení GISáčka sa chalani presunuli na sympózium GIS Ostrava 2016, v úvode ktorého boli vyhlásené víťazné študentské práce. Martin Kalivoda a Peter Potisk, ktorí sú zamestnancami Geodetického a kartografického ústavu Bratislava, mali na záver sekcie GeoInfoStratégie a infraštruktúry pre priestorové informácie spoločnú prednášku na tému Poloautomatizovaná generalizácia líniových a plošných referenčných tried objektov ZBGIS do mierky 1:50 000.
Počas prestávok a spoločenského večera naši členovia nadviazali nové kontakty s účastníkmi a prediskutovali možnosti spolupráce s Institutom geoinformatiky VŠB – TU Ostrava, organizátorom oboch odborných podujatí. Kali poznamenal: „Tešili sme sa na večerný Welcome drink, kde sme plánovali rozhovory s účastníkmi GISáčka. Ich počet tam bol však veľmi nízky. Porozprávali sme sa napr. so študentom Vojtěchom Zlým o jeho projekte Správa dátového skladu priestorových dát, čo je v podstate vývoj podnikového GIS hostingu.”
V piatok 18. marca doobeda si ešte Kali s Peťom vypočuli seminár GeoPython v podaní Ing. Jáchyma Čepického. Maťo takto zhodnotil ostravské konferencie na záver: „Spoločne nás ale prekvapila jedna vec – ponuka pracovných miest ako súčasť prednášok. Voľné pozície ponúkali nielen súkromné spoločnosti ale aj štátne inštitúcie. Na Slovensku veru nie sme na takýto štandard zvyknutí.”
Pozývame záujemcov o spoluprácu na ďalšiu WebMap prednášku, ktorá sa uskutoční v sobotu 9. apríla 2016 na OSS víkende v Bratislave. Spoločne s nami budete môcť hlbšie nahliadnúť do vývoja systému GIS hostingu pre školské projekty.