GISkola rečník Filip Cirbus

GISkola – séria neformálnych stretnutí používateľov geografických informačných systémov

Filip Cirbus

Filip Cirbus, foto: archív F.CirbusKeď som bol malý, často sme chodili s rodičmi na turistiku. V roku 2015 som si kúpil svoj prvý dotykový mobil. Keďže mobilný signál v lese nie je, hľadal som mapy, ktoré fungujú aj offline. Našiel som mapy.cz. Bol som ich dlhodobým používateľom, keď tu zrazu v roku 2020 veľa lesných ciest a adries zmizlo, ale lúky sa spresnili. Nevedel som prečo.

Medzitým som začal študovať na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Hneď v prvom semestri ma zaujal predmet otvorené geografické dáta. Prvou úlohou bolo presunúť pár bodov v OpenStreetMap. Presunul som ich. Neskôr som si všimol, že sa presunuli aj v mapy.cz. Skúšal som preto ďalšie a ďalšie.

Postupne som nabral skúsenosti a stal sa členom OZ Freemap Slovakia. Mapovanie je niečo, čo ma napĺňa. Mám dobrý pocit, keď môžem ostatným povedať: „Tento prístrešok som do mapy pridal ja!

Dostaň aj ty do mapy svoje okolie a pomôž ostatným nestratiť sa! (4. rečník na GISkola #6)

Rád chodíš na turistiku? Chýba ti v mape tvoj obľúbený výhľad, cestička alebo prameň? Počul si už niekedy o OpenStreetMap? Je to otvorená mapa, ktorú používajú ako mapy.cz tak aj freemap.sk. Pomôž ostatným turistom nájsť sa a príď sa pozrieť, ako dostať do mapy veci, ktoré v nej chýbajú.

Filip Cirbus mapuje cesty v projekte Missing Maps, foto: archív F.Cirbus