Piaty online Missing Maps mapathon Slovakia aj v spolupráci so Slovenským skautingom

Registrácia na Missing Maps mapathon Slovakia online #5AMAVET klub č. 962 a Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline v spolupráci so Slovenským Červeným krížom územným spolkom Žilina, Slovenským skautingom, Lekármi bez hraníc, s podporou mapovacích komunít Missing Maps Slovakia, Missing Maps Brno a UNIPO Mappers organizujú Missing Maps mapathon Slovakia online #5 vo štvrtok 9. decembra 2021.

Čo sa na mapathone bude diať?

Na mapathone budeme spoločne podľa satelitných snímok vytvárať v OpenStreetMap mapu jedného z miest, v ktorom pôsobia Lekári bez hraníc. Budete mať aj príležitosť vypočuť si rozprávanie ich zástupcu o terénnej práci v južnom Madagaskare. Pokiaľ nemáte skúsenosti s online mapovaním, nevadí. Všetko sa na mieste naučíte a po krátkom školení už budete môcť sami mapovať. Ak máte skúsenosti, tým lepšie. Budeme pracovať v troch skupinách:

  • začiatočníci pri školení získajú prvé skúsenosti s úpravami OpenStreetMap pomocou ID editora,
  • skúsenejší mapéri sa budú môcť naučiť program JOSM – voľne dostupný pokročilý editor pre OpenStreetMap,
  • pokročilí so znalosťami základov JOSM sa môžu vyškoliť na validátorov, ktorí kontrolujú výsledky práce ďalších maperov. Vyškoliť čo najväčší počet validátorov je aktuálne tá najdôležitejšia úloha mapathonov po celom svete. Sú nedostatkoví a dôležití, tak sa pridajte.

Srdečne pozývame aj skúsených užívateľov, ktorí už žiadne školenia nepotrebujú a chcú len nerušene mapovať. Ak patríte do tejto skupiny dobrovoľníkov a chceli by ste sa pridať do organizačného tímu, tak sa o tom počas mapathonu radi s Vami porozprávame.

Pomôžeme Mikulášovi rozniesť darčeky tým, že mu urobíme dobrú mapu.

Čo potrebujete?

Nepotrebujete mať predchádzajúce skúsenosti. Všetky nástroje sú zadarmo a open source.

Mám si niečo pripraviť?

Pokiaľ ešte nemáte účet na OpenStreetMap, vytvorte si ho a vyplňte registračný formulár účastníka na Eventbrite. Ak chcete byť v skupine skúsenejších maperov, učiacich sa JOSM, je vhodné mať na počítači vopred nainštalovaný program JOSM (voľne na stiahnutie). Program vyžaduje nainštalovaný programovací jazyk Java. Pokiaľ chcete byť v skupine validátorov, potom majte aspoň základnú znalosť editora JOSM. Ideálne je preto najskôr absolvovať mapathon v skupine JOSM a na nasledujúcom mapathone prejsť k validátorom.

Na Vašu účasť sa tešia AMAVET 962, Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline, Slovenský Červený kríž územný spolok Žilina, Slovenský skauting, Lekári bez hraníc, Missing Maps Slovakia, Missing Maps Brno a UNIPO Mappers.

Mapathon môžete zdielať cez Facebook, Instagram, LinkedIn, Mastodon, OSM Calendar, Trello, Twitter.