Projekt WebMap nechýbal na štvrtom ročníku podujatia OSS Víkend Bratislava, ktorý sa konal od 9. do 10. apríla 2016 na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Organizátor, Spoločnosť pre otvorené informačné technológie (SOIT), zostavil zaujímavý program z 27 prezentácii od slovenských a českých prednášateľov s cieľom ukázať návštevníkom všetky oblasti otvorených systémov a databáz: od vývoja softvéru, cez stavbu hardvéru, robotiku, vedu, vzdelávanie až po predstavenie štandardov a spracovanie údajov.
Veľký záujem bol o prednášku a workshop o Arduine pod vedením Štepána Bechynského. Účastníkom bolo zapožičané Arduino s pripojeným výukovým shieldom, potrebné boli len vlastné notebooky a znalosti z programovania.
V sobotu popoludní zástupcovia nášho klubu Miloslav Ofúkaný (Milo), Martin Kalivoda (Kali) a Martin Pravda (Maťo) mali prednášku GIS hosting Webmap postavený nad open-source technológiami je realitou.
Milo na začiatku predstavil históriu vzniku projektu (aktívna práca šéfredaktora portálu Geoinformatika.sk, registrácia domény, zriadenie VPS hostingu), fotkami dokumentoval jeho prvú verejnú prezentáciu na GISáčkovi 2014 v Ostrave a účasť členov WebMap tímu na OSSConf 2015 v Žiline. Prítomných upriamil na skutočnosť, že tento projekt je od januára 2016 právne zastrešený neziskovým združením a v marci získal finančnú podporu od grantovej komisie organizácie AMAVET. Úvodné vystúpenie Milo uzavrel charakteristikou projektového zámeru GIS hostingu pre školské projekty a definoval jeho cieľové skupiny.
Následne sa slova ujal Kali, ktorý vysvetlil základné rozdiely medzi Web hostingom a GIS hostingom, opísal webové GIS aplikácie a predstavil doteraz publikované študentské aplikácie na WebMape. Účastníci OSS Víkendu Bratislava sa od neho dozvedeli, aké open source technológie momentálne používame a tiež aj našu víziu, ako by mal WebMap vyzerať v budúcnosti. Kali v živej ukážke demonštroval súčasnú funkcionalitu GIS hostingu: registrácia a autorizácia užívateľov, vytváranie rolí v databáze, nahrávanie priestorových údajov vo formáte .shp, publikovanie priestorových údajov vo formáte GeoJSON a zobrazovanie metaúdajov, vymazanie priestorových údajov z databázy.
V tretej časti prezentácie Maťo popísal vlastnými slovami svoje pôsobenie v projekte a otázkami do publika nabádal prítomných, aby sa pridali do nášho WebMap tímu. Záujemcov o prvú verejnú verziu GIS hostingu pozval na naše ďalšie prednášky, ktoré plánujeme uskutočniť na Fóre mladých geoinformatikov vo Zvolene a na konferencii OSSConf v Žiline.
Záver prednášky dokončil Milo s obrázkami webového sídla AMAVET klubu č. 962, facebook stránok klubu aj projektu, fotkou pri plagáte konferencie na Stavebnej fakulte STU a plagátikom Promospravy.sk – mediálneho partnera OSS Víkendu Bratislava 2016.
Po prednáške sa o prácu chalanov zaujímali: Jakub Fuska zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Michal Páleník z Freemap.sk, Róbert Cibula z WebGIS.sk a Miroslav Sedlák z Ethics4biz, ktorý sa následne stal člen nášho klubu. Pozrite si video záznam celej prednášky a fotogalériu z OSS Víkend Bratislava.
Po skončení rokovaní v sekciách sa konala panelová diskusia na tému Profesionálne využitie open source softvéru s týmito rečníkmi: Juraj Bednár z Digmia, Róbert Varga (projekt OpenDaylight), Radovan Semančík (projekt midPoint), Tomáš Horníček z Orange, Gabriel Lachman z EEA communication solutions a iniciatívy slovensko.digital.
Sobotňajší podvečer patril Valnému zhromaždeniu SOIT, ktorého sa ako jeho člen za náš klub zúčastnil Milo. Najdôležitejším momentom bolo prijatie rozhodnutia, že SOIT nebude hlavným organizátorom žilinskej konferencie OSSConf 2016 a túto úlohu prenecháva Žilinskej univerzite.