Abstrakty príspevkov sekcie OpenGIS na OSSConf 2016

Sekcia OpenGIS na konferencii OSSConf 2016, autor: Peter ŠtrbaPostupne uverejňujeme abstrakty príspevkov do sekcie Otvorené geografické informačné systémy (OpenGIS), ktorá sa koná v piatok 1. júla 2016 v rámci 8. ročníka konferencie Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach (OSSConf). Vyzvanú prednášku v tomto bloku bude mať Ing. Zdena Dobešová, Ph.D. z Katedry geoinformatiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci.

Do sekcie OpenGIS prijímame abstrakty a príspevky na témy: webové mapové služby postavené nad open-source technológiami (študentské a komunitné geoaplikácie, geoportály štátnej správy a samosprávy, GIS hostingové a cloud služby), otvorené geografické dáta (študentské, akademické, štátne a komerčné údaje/mapy verejne publikovateľné bez obmedzení – open data). S otázkami sa môžete obrátiť na vedúceho sekcie – pošlite správu Mgr. Miloslavovi Ofúkanému.

Konferencia OSSConf 2016, ktorá sa uskutoční od 29. júna do 1. júla 2016 v Žiline, je bez vložného a zúčastniť sa jej môžete nielen pasívne ako divák, ale čo nás oveľa viac poteší tak aktívne ako autor s recenzovaným príspevkom (termín do 12. júna) alebo nerecenzovaným vystúpením (stačí abstrakt do 22. júna). Ak máte záujem, môžete si prečítať viac informácií k posielaniu abstraktov a príspevkov na OSSConf. Povzbudzujeme študentov, aby prišli do Žiliny prezentovať svoje ročníkové, bakalárske, diplomové a dizertačné práce zamerané na OpenGIS.

Zdena Dobešová: Vizuální programování v QGIS

Abstrakt: Vizuální programování je způsob jak jednoduchou grafickou formou navrhnout postup zpracování dat. Je potěšující, že i Open Source softwary v GIS mají dnes k dispozici tuto komponentu. V programu QGIS je to Processing Modeler, v GRASS GIS je to Graphical Modeler. U každého vizuálního programovacího jazyka jsou důležité jak jeho funkční možnosti, tak je důležitý použitý vizuální slovník, resp. sada grafických symbolů a spojných čar.

Na srozumitelnost modelů má vliv jak podoba jednotlivých symbolů, jejich uspořádání, tak texty jako jsou názvy parametrů, atd. Vizuální slovník je důležitý z hlediska kognice při sestavování a opakovaném použití modelů jak stejným nebo dalším uživatelem.

Přednáška ukáže možnosti hodnocení vizuálního programování v QGIS jak podle teoretických principů, tak možnosti hodnocení pomocí eye-tracking měření.

Zdena DobešováIng. Zdena Dobešová, Ph.D. je odbornou asistentkou na Katedre geoinformatiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci, kde učí už pätnásť rokov. Vo výučbe prednáša základy relačných databázových systémov a skriptovanie v Python pre ArcGIS. V posledných rokoch sa venuje možnosťami vizuálneho programovania v GIS softvéroch. Hlavnou prednosťou vizuálneho programovania je pre bežného užívateľa rýchla a ústretová tvorba postupov v grafickej podobe. To ocenia nielen užívatelia v praxi ale aj študenti, ktorí začínajú s automatizovaným spracovaním priestorových dát. Autorka sa snaží poodhaľovať taje a krásy správne navrhnutého vizuálneho programu.

Antonín Orlík: MyGeodata Cloud

Abstrakt: MyGeodata Cloud je webový portál, který umožňuje ukládání, sdílení a publikování prostorových dat, jejich konverzi, transformaci a vizualizaci. Je tvořen třemi dílčími aplikacemi:

1) MyGeodata Drive – webová aplikace, určená pro svobodné sdílení prostorových dat v prostředí internetu. Uživatelé zde mají přidělený diskový prostor, který mohou využít k nahrání jak vektorových, tak i rastrových prostorových dat. Po nahrání dat se provede automatická detekce a evidence metadat – uživatel pak může některá metadata upravit, zadat klíčová slova a přidělit datové sadě licenci a bližší popis. Data pak může sdílet s konkrétními uživateli nebo je publikovat veřejně – v tomto případě pak taková datová sada bude zahrnuta do výsledků vyhledávání pro ostatní uživatele. Vyhledávání je umožněno pomocí zadání klíčových slov, která data obsahují v názvu nebo v metadatech. Dále je možné aplikovat filtr dle geografické oblasti zájmu a dle typu dat (bodové, liniové, polygonové, rastrové). Umožněno je data i seřadit podle různých kritérií. U vektorových dat je umožněno zobrazit atributovou tabulku hodnot nebo data zobrazit v mapě. Uživatelem vybrané datové sady pak je možné stáhnout v původním formátu nebo je konvertovat do jiných datových formátů či souřadnicových systémů.

2) MyGeodata Converter – webová aplikace, určená pro provádění formátových konverzí a transformaci souřadnicových systémů prostorových dat – vektorových i rastrových. Je podporována většina nejpoužívanějších formátů a souřadnicových systémů z oblasti GIS a CAD systémů. Uživateli je umožněno nahrát a konvertovat či transformovat svá vlastní geodata nebo může konvertovat data, která jsou sdílená jinými uživateli v aplikaci MyGeodata Drive. Po nahrání nebo výběru dat může uživatel zvolit výstupní datový formát, výstupní souřadnicový systém a jiné parametry pro danou konverzi. Výsledek konverze je možné stáhnout komprimovaně – ve formátu ZIP.

3) MyGeodata Map – jednoduchá mapová prohlížečka prostorových dat, uložených na MyGeodata Drive.

Webový portál MyGeodata Cloud používá systém pro správu obsahu Django CMS s využitím návrhových šablon Bootstrap 3.3 a je dostupný prostřednictvím běžných webových prohlížečů na adrese https://mygeodata.cloud. Serverová část je realizována v programovacím jazyce Python 2.7. Klíčovou programovou knihovnou pro manipulaci s prostorovými daty je knihovna GDAL/OGR, verze 2.0.2. Pro vizualizaci geodat je na straně serveru použit MapServer 7.0, na straně klienta pak OpenLayers 3.

Rostislav Nétek: Nasazení otevřené platformy Crismapp pro vizualizaci zemětřesení v Norsku

Abstrakt: Příspěvek popisuje reálné nasazení open-source platformy Crismapp. Jedná se o webové GIS řešení, určené primárně pro potřeby krizového managementu. V rámci výzkumné stáže na Univerzitě v Bergenu byla Crismapp implementována pro potřeby monitoringu zemětřesení v oblasti Norska v rámci celoevropské pozorovací sítě EPOS. Aplikace postavená na technologii HTML5, reflektuje princip WebGIS 2.0 a využívá v co nejvyšší míře otevřené nástroje jako např. mapovou knihovnu Leaflet či datový formát GeoJSON. Vedle vizualizačního klienta disponuje kompletním administračním rozhraním. Příspěvek seznámí posluchače s přednostmi platformy Crismapp včetně demonstrace její flexibility na konkrétním nasazení pro vizualizaci zemětřesení v Norsku.

Prezentovaný výzkum byl podpořen v rámci programu Norských fondů CZ07, číslo projektu NF-CZ07-INP-5-287-2015. Projekt „GIS for crisis management in Norway – Sharing know-how“ si klade za cíl vytvořit vhodné zázemí pro vytvoření úspěšného partnerství na bilatelární a mezinárodní úrovni mezi institucemi a jednotlivci zapojenými do vzdělávací sféry v České republice a v Norsku. Za obsah přednášek a publikací ručí výhradně autor a vydavatel. DZS a Kancelář finančních mechanismů neodpovídají za žádné případné užití dotčených informací.

Jan Růžička, Vojtěch Lhotský: ElasticSearch pro prostorová data

Abstrakt: Příspěvek se zabývá nástrojem Elasticsearch a jeho využitím pro práci s prostorovými daty. V první části jsou stručně popsány případy užití Elasticsearch s prostorovými daty. Druhá část popisuje základní informace o Elasticsearch a způsob ukládání dat a metodiku vyhledávání dat v něm uložených. Příklady prostorových dotazů a analýz, které je možno provádět v Elasticsearch, se zabývá třetí část. Poslední část obsahuje porovnání doby odezvy dotazování provedeného nad prostorovými daty v Elasticsearch a PostGIS.

Michal Lacko, Stanislav Zubal, Jaroslav Hofierka: Paralelizácia interpolačného modulu v.surf.rst geografického informačného systému GRASS pomocou knižnice OpenMP

Abstrakt: Cieľom príspevku je paralelizácia interpolačného modulu v.surf.rst geografického informačného systému s otvoreným kódom GRASS s cieľom eliminovať čas potrebný na výpočet a vytvorenie digitálneho modelu terénu. Dosiahnuté výsledky indikujú redukciu času potrebného na výpočet viac ako 40 percent. V porovnaní so sekvenčnými operáciami CPU dosiahnutými jednotlivými jadrami tento výsledok dosahuje značné zlepšenie. Výsledkom je modul v.surf.rst.mp implementovaný v GIS-e GRASS, ktorý je určený pre počítače s viacjadrovými dátovými procesormi. Redukcia výpočtového času pomáha profesionálnym pracovníkom zlepšovať efektivitu ich práce.

Pavel Krajčí: Sledovanie výšky snehu na princípe crowdsourcingu

Abstrakt: Príspevok sa zaoberá alternatívnym spôsobom získavania informácií o výške snehovej pokrývky v oblasti Západných Tatier na severnom Slovensku. Tieto informácie sú dôležité hlavne pre návštevníkov hôr v zimnom období. Pre tento účel sa využíva princíp crowdsourcingu. Tomuto princípu sa venujem najprv teoreticky a následne prakticky pri tvorbe internetovej mapovej aplikácie. Táto aplikácia informácie nielen vizualizuje ale umožňuje užívateľovi ich aj aktualizovať a vylepšovať.

Ľuboš Balážovič, Lukáš Mužla: Fyzickogeografická charakteristika územia s využitím nástroja QGIS

Abstrakt: Výskum v každej oblasti vyžaduje svoje nástroje. V geografii sú predmetom výskumu priestorové vzťahy, ich identifikácia a interpretácia. V prírodných vedách ako je geografia, geológia, enviromentalistika, biológia patrí medzi časté úlohy charakteristika študovaného územia a nadväzujúce priestorové analýzy. Cieľom tohto článku je na príklade analýzy územia povodia Tajovského potoka ukázať, že tieto analytické úlohy slobodný GIS QGIS plne pokrýva a môže tak slúžiť nielen geoinformatikom, ale aj odborníkov z rôznych iných disciplín, ktorý potrebujú jednoducho a rýchlo spracovať charakteristiku vybraného územia.

Martin Pravda: Interaktívne polohové priradenie a zobrazenie rastrových máp v prostredí geoweb

Abstrakt: Cieľom tohto príspevku je prezentácia webovej mapovej aplikácie pre interaktívne polohové priradenie a zobrazenie rastrových máp prostredníctvom tenkého klienta (webového prehliadača). Aplikácia je postavená na voľne dostupných technológiách, akými sú knižnica OpenLayers 3, knižnica GDAL umožňujúca transformáciu rastrových obrazov na strane servera a mapový server Geoserver. Výsledným produktom experimentu je plnohodnotná webová aplikácia poskytujúca interaktívne rozhranie pre polohové priradenie rastrových máp a možnosť ich stiahnutia vo formáte geotiff a KML. Polohovo priradené rastrové mapy sú automaticky publikované prostredníctvom webovej mapovej služby WMS. Okrem iného aplikácia poskytuje rozhranie pre zobrazenie externých informačný zdrojov WMS služieb.

Miloslav Ofúkaný, Jakub Fuska: Prieskum využívania OSS pre GIS na školách a v praxi

Abstrakt: Cieľom prieskumu, organizovaného združením AMAVET klub č. 962, bolo zmapovať užívateľské skúsenosti s open-source softvérom (OSS) pre geografické informačné systémy (GIS) na školách (ZŠ, SŠ, VŠ) a v praxi (verejné inštitúcie a súkromné spoločnosti).

Respondentov sme sa pýtali, ktorý je ich najdôležitejší zdroj informácií o softvéri pre GIS a či poznajú filozofiu OSS. V prípade, že o princípoch OSS už mali informácie alebo vlastné skúsenosti, tak ďalej vymenovali používané proprietárne a OSS programy pre prácu s GIS, CAD, databázami a grafikou. Potom sme zisťovali 3 najdôležitejšie výhody a nevýhody OSS pre GIS, spoločenské oblasti ich využitia, používané metódy a nástroje.

Osoby odpovedajúce v prieskume taktiež hodnotili (stupnicou od 1 do 5) spokojnosť s používaním, vyučovaním a propagáciou OSS pre GIS na školách a v praxi. Dostali priestor aj na vyjadrenie svojho osobného postoja vo vzťahu k vzdelávaniu a šíreniu osvety otvorených softvérových riešení. Pedagógovia ďalej porovnávali používanie OSS a proprietárneho softvéru pre GIS vo výučbe z pohľadu skúseností svojich žiakov alebo študentov.

Záverečnými otázkami boli získané demografické údaje respondentov – pohlavie, vek, miesto pobytu počas ZŠ, SŠ, VŠ. Stimulačným nástrojom pre uvedenie e-mailovej adresy bola v dotazníku možnosť výhry vecnej ceny.

Priebežné výsledky prieskumu boli prezentované nielen vo forme tabuliek a grafov, ale aj pomocou mapových výstupov spracovaných v programe QGIS.

Martin Kalivoda, Miloslav Ofúkaný: WebMap je otvorený projekt pre komunitu študentov a učiteľov GIS

Abstrakt: V roku 2011 vznikol WebMap ako myšlienka na poskytovanie online GIS služieb pre študentov, ktorí prostredníctvom hostingu na virtuálnom privátnom serveri (VPS) umiestňujú svoje GIS webové aplikácie na stránku www.webmap.sk. Medzi jej užívateľmi z Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava sa pred dvoma rokmi vytvorilo silnejšie odborné puto a vytvorili tím WebMap, ktorý sa prezentoval už na konferencii OSSConf 2015 v sekcii OpenGIS. Od januára 2016 ich aktivity inštitucionálne zastrešuje klub č. 962 pod Asociáciou pre mládež vedu a techniku (AMAVET), ktorej grantová komisia o dva mesiace neskôr rozhodla o finančnej podpore pre projekt WebMap – GIS hosting pre školské projekty. Po aprílovom podujatí OSS Víkend Bratislava sa tím rozrástol o nových členov.

Cieľom projektu je poskytnúť študentom a učiteľom mapový server, priestorovú databázu a geoprocesné nástroje, všetko postavené na open-source technológiách, aby mohli efektívne publikovať vlastné geografické dáta a GIS aplikácie. Budúcim užívateľom chce WebMap priniesť komparatívne zvýhodnenie na trhu práce v oblasti geoinformatiky. Ponúka im takto príležitosť publikovať v internetovom prostredí svoje geografické práce na obhajobách, konferenciách alebo počas pracovných pohovorov.

WebMap server funguje nad VPS s Linuxom, na ktorom sa používa PostGIS, Geoserver, OpenLayers, GRASS a i. Na vývoj administratívneho rozhrania sa využíva jazyk JavaScript – okrem frontendu aj backend pomocou Node.js. Aktuálne prebieha vývoj administratívneho rozhrania GIS hostingu, aby sa proces publikovania študentských aplikácií mohol automatizovať. Na hostovanie sa prijímajú GIS aplikácie vytvorené nad akoukoľvek open-source technológiou.

Otvorenosť projektu je deklarovaná aj prijímaním nových členov do AMAVET klubu č. 962 a používateľov WebMapu. Nadšenci geoinformatiky môžu participovať nielen pri vývoji GIS hostingu, ale vďaka klubovej činnosti získajú aj iné technické školenia, redakčné skúsenosti pri tvorbe obsahu informačných portálov, zlepšia si svoje komunikačné a líderské zručnosti.

Projekt WebMap – GIS hosting pre školské projekty bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020″, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Michal Páleník: OpenStreetMap, Freemap a Oma v rokoch 2015 a 2016

Abstrakt: V prednáške si predstavíme aktivity komunity okolo projektu OpenStreetMap (nielen) na Slovensku. Ukážeme si služby portálu www.freemap.sk (vrátane jednotlivých API), poukážeme na možnosti a služby portálu www.oma.sk (vyhľadávanie, listovanie, API), ako i na horúce novinky (najbližšia MHD, interaktívny výškový profil trás, predpoveď počasia).

Jozef Nováček, Ján Tóbik, Peter Pastorek, Martin Tuchyňa, Tomáš Kliment: Satelitné snímky a z nich odvodené priestorové údaje prístupné ako opendata

Abstrakt: Priestorové údaje postavené nad diaľkovým prieskumom Zeme sa aktivitami v oblasti vesmírneho programu Európskej vesmírnej agentúry (ESA) výrazným spôsobom priblížili spracovateľom. Zjednodušený proces prístupu k satelitným snímkam zefektívnil spracovanie a umožnil vznik novým technológiám, postavených na automatizovanou procese. Tento fakt do výraznej miery prispel k zmene prístupu k takto vytvoreným údajom a zároveň vytvoril spôsob prístupu k samotným podkladovým údajom. Prezentácia sa v svojom základe prikláňa k aktivitám Európskeho spoločenstva – COPERNICUS a zároveň poukazuje na reálne výsledky kooperácie členských štátov v oblasti tvorby a sprístupnenia priestorových údajov pod licenciou otvorených dát. Príspevok taktiež poskytne informáciu o možnostiach podpory pri overovaní využitia satelitných snímok v oblasti tvorby SK Open Land Use Map.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.