GISkola #4 sa uskutočnila 22. júla 2021 v bratislavskom tanečnom klube La Bomba. Zabezpečili sme protipandemické opatrenia. Mali sme 30 účastníkov.
Registrácia účastníkov
Pomôžte zdieľať udalosť
na Facebooku
na Instagrame
na LinkedIn
na Mastodone
na Twitteri
Program GISkola #4
Róbert Cibula – WebGIS riešenia pre publikovanie 2D a 3D informácií vo verejnej správe
Prezentácia bude zameraná na publikovanie informácií a 3D modelov pomocou WebGIS aplikácií. Návrh 2D a 3D portálu čerpal z 20 ročných skúseností, ktoré budú stručne prezentované v úvode. Ďalej bude nasledovať stručný prehľad technických a používateľských aspektov pri prezentácii 3D obsahu na internete. Na záver bude nasledovať praktická prezentácia pri zobrazovaní 2D a 3D obsahu. Budú prezentované aj funkcionality virtuálnych vrtov a rezov. Súčasťou prezentácie budú aj výsledky merania rýchlosti pri zobrazovaní 3D modelov: areál Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, 3D geologický model územie Nováky a Slovenska, 3D vizualizácie Lesného celku Vígľaš. V prezentácii budú zobrazované výsledky pracovného a mimopracovného času.
Peter Ondruš – Technická mapa a mobilné mapovanie ako efektívne nástroje pre kontrolu, správu a plánovanie
Cieľom príspevku je poskytnúť doterajšie skúsenosti z tvorby účelových máp, mobilného mapovania, zberu GIS dát ako aj ich využitia. Príspevok bude obsahovať samostatné časti z tvorby mobilného mapovania podľa skúseností prednášajúceho, informácie o Technickej mape mesta Trenčín a jej aktualizácii, využití mobilného mapovania na zber GIS dát a ich spoločnom využití v podmienkach mesta Trenčín. Podobné témy boli prezentované na regionálnom stretnutí členov Komory geodetov a kartografov Trenčianskeho a Žilinského kraja dňa 3. decembra 2019 v Trenčíne, GIS Ostrava 2021 ako aj na online vzdelávacom cykle Na občanoch záleží: Občianske technológie v samospráve – Dobrá prax z Českej republiky a Slovenska dňa 6. apríla 2021.
Tibor Lieskovský – GIS v archeológii
Prednáška sa bude zaoberať širokým využitím GIS pri archeologickom výskume a ochrane kultúrneho dedičstva. Na vybraných príkladoch z terénu sa pozrieme na geografický informačný systém ako dokumentačný, analytický a vizualizačný nástroj. Pokúsime sa zodpovedať na otázku, či mapy môžu pomôcť objasniť príčiny zániku starých civilizácií. Pozrieme sa aj na to, či má GIS limity pri svojom využití.